20 maj 2019

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie przeszła do historii. Mieliśmy okazję podziwiać kilka świetnych występów, mogliśmy obejrzeć ekspozycję w przykościelnym muzeum, posłuchać prezentacji o Biblii brzeskiej, napić się kawy i zjeść coś słodkiego w „Café Semadeni”, zakupić książki dotyczące Reformacji, a także Biblie i inne wydawnictwa Towarzystwa Biblijnego. Były także filmy poświęcone Mikołajowi Rejowi z okazji 450-tej rocznicy jego śmierci oraz prezentacja naszego Kościoła.

Program artystyczny rozpoczął męski chór JERYCHO pod dyr. Bartosza Izbickiego, wykonując utwory wielkanocne. Oryginalne i mocne głosy śpiewaków pięknie zabrzmiały w bardzo dobrym pod względem akustycznym kościele.

Następnie zgromadzona publiczność wysłuchała koncertu organowego Michała Markuszewskiego, podziwiając kunszt organisty i piękne brzmienie odnowionego nie tak dawno instrumentu.

Kolejnym punktem programu był występ 21-osobowego chóru ARS CHORI pod dyrekcją Zbigniewa Tupczyńskiego. Wykonał on w świetnym stylu utwory polskiego Odrodzenia do poezji Andrzeja Trzecieskiego i Mikołaja Reja. Utwory skomponowane przez Wacława z Szamotuł, Cypriana Bazylika i Mikołaja Gomółkę.

Na zakończenie części artystycznej posłuchaliśmy fragmentów „Żywota człowieka poczciwego” Mikołaja Reja w wykonaniu znanego i lubianego Mariusza Benoit. Lektura poprzedzielana była improwizacjami organowymi w wykonaniu Michała Markuszewskiego.

Był to bardzo udany wieczór. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasz Kościół przy al. Solidarności 76a. Już teraz zapraszamy na Noc Świątyń, która odbędzie się 21 września 2019 r.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.